Szívbeteg gyerekek - testreszabott mozgás
A köztudatban a mai napig az terjedt el, hogy a szívbeteg gyermeket óvni, tiltani kell a mozgástól. Ez a korlátozás azonban csak néhány összetettebb rendellenesség esetén helytálló. Az indokolatlan szülői túlféltés, a mozgástól való visszatartás helyett az egyénre szabottan megválasztott testmozgásra kell törekedni. A megfelelő mozgásforma megválasztásában a gyermekkardiológusok és a gyógytornászok vannak a szülők segítségére. A fizikai aktivitásra való biztatásban, ösztönzésben pedig a szülőknek van nagyon fontos szerepük. Ennek köszönhetően az aktív gyermekből vélhetően aktív felnőtt válik majd.
A gyermekkori rendszeres mozgásnak, fizikai aktivitásnak az alábbi pozitív hatásai vannak:
- az izmok ereje és állóképessége nő,
- a keringés és az oxigénellátás javul, a szívizom erősödik, így nő a szervezet terhelhetősége,
- a csontok erősödnek,
- a testkép, a testtudat fejlődik,
- az elhízásra való hajlam csökken,
- a betegségtudat csökken,
- az egészséges társaktól való társadalmi elszigeteltség csökken,
- sikerélményt nyújt,
- segít a stresszel való megküzdésben,
- pozitívan hat az értelmi és tanulási képességekre.
Miben segíthet még a szívbeteg gyermeknek a gyógytornász?
Szívműtött gyermekek esetében különösen fontos odafigyelni a helyes testtartásra, megelőzni az esetleges tartáshibákat, melyekre ők hajlamosabbak egészséges társaikhoz viszonyítva. Ebben szintén a szakképzett gyógytornászok tudnak a gyermekeknek segíteni, célzott és egyénre szabott gyakorlatok tanításával.
A szívbeteg gyermekek jó életminőségének szerves része a testmozgás is, hiszen rendszeresen végezve javul az általános egészségi állapot, és így megalapozható a testi-lelki jólét.
Lacsni-Deutsch Katalin
MKT Kardiológiai Fizioterápia Munkacsoport