A szív alakú ékszer az egyik legismertebb szerelmi szimbólum – mégis kevesen tudják, hogy mi az oka, hogy a klasszikus „♥” formát használjuk, ami pedig nem is hasonlít a valódi emberi szívre. A ma ismert stilizált alakzat eredete a középkorig nyúlik vissza: egyes elméletek szerint egy akkoriban használt, kihalt növény, a silphium termésére emlékeztet, mások szerint a korabeli művészetben a csípő és fenék idealizált látványából alakult ki. Akárhogy is, a 14–15. századtól kezdve már megjelenik kéziratokban, pecséteken, majd ékszerek formájában is.
A reneszánszban a szívmedálok már egyértelműen a szeretetet és hűséget szimbolizálták. Később, a viktoriánus korban hajtincset is rejtettek az ilyen medálokba – nem ritkán elhunyt szerettől. A modern kor legismertebb szív-ékszere talán a Titanic ikonikus „Tenger szíve”, amely ugyan fiktív, de a híres Hope-gyémánt ihlette.
És itt jön a csavar: napjainkban egyre többen keresik a valódi anatómiai szív formájú ékszereket is – nem feltétlenül morbid szándékkal, inkább figyelemfelkeltésként vagy orvosi, tudományos érdeklődésből. Ilyen például ez a fülbevaló, amely pontosan követi a szív formáját, erezetét és billentyűit is. Lehet, hogy nem klasszikus, de annál őszintébb szimbólum: az élet maga lüktet benne.
Még mindig meghökkentő, pedig ma már (talán majdnem mindent) tudunk a szívről. Ám a szív anatómiájának megismerése hosszú és ellentmondásokkal teli folyamat volt, amit vallási, kulturális és tudományos gátak is lassítottak.
Herophilosz és Eraszisztratosz a hellenisztikus Alexandriában már végzett boncolásokat, és egészen pontosan leírták a szív kamráit, sőt az érhálózat egy részét is. Ám utána évszázadok teltek el, míg a szív, mint szerv szabadon vizsgálhatóvá vált.
Ugyanis a keresztény tanítás szerint a test szentsége miatt halál után nem boncolható, és ez a tilalom szinte teljesen leállította az anatómiai kutatásokat. A szív-szimbólum tehát nagyon sokáig teljes tévedésen alapult, de mint oly sok mindent, ezt is így szoktuk meg. A szívet formázó ékszerek tehát a legritkább esetben ábrázolják az anatómiailag helyes szívet.