Lejárt a biztonsági időkorlát.
Ha az oldal űrlapot is tartalmaz, annak mentése csak érvényes bejelentkezéssel lehetséges.
A bejelentkezés érvényességének meghosszabbításához kérjük lépjen be!
Felhasználó név:
Jelszó:
 
Terápiák 2025.03.23. Debreceni Egyetem
Az MKT legfrissebb hírei

Élő műtéti közvetítés a hibrid laborból

A Debreceni Egyetem Klinikai Központ Kardiológiai és Szívsebészeti Klinikáján végzett katéteres aortabillentyű-beültetést szerdán élő közvetítésben láthatták egy Indiában rendezett nemzetközi konferencia résztvevői. A klinika munkatársai nagy tapasztalattal rendelkeznek ezen a szakterületen, hiszen eddig több mint hétszáz ilyen beavatkozást hajtottak végre. A műtétet a legfejlettebb technológiát képviselő, mintegy egymilliárd forintból kialakított hibrid laborban végezték.


A szakemberek az úgynevezett TAVI-eljárás során katéteren keresztül ültetnek be aorta-műbillentyűt. Ez a módszer gyakran az egyedüli lehetőséget jelenti a nagyrészt idős betegek életminőségének és életkilátásainak javítására, mivel esetükben nagyon magas lehet a nyitott szívműtét kockázata. A Debreceni Egyetem Klinikai Központ Kardiológiai és Szívsebészeti Klinikáján 2013 óta végeznek ilyen beavatkozásokat, évente egyre növekvő számban. A beavatkozások technikai nehézségét és eredményességét figyelembe véve a klinika a TAVI tekintetében nemzetközi és hazai viszonylatban is az élvonalba tartozik.

A klinika munkatársai egy Indiában rendezett nemzetközi kongresszus résztvevőinek mutatták be az eljárást élő műtéti közvetítésben.

– A szerdán közvetített katéteres beavatkozás elméleti nehézséget vagy különlegességet számunkra nem jelent, hiszen összesen több mint hétszázötven ilyen műtéten vagyunk túl. Az olyan centrumokban azonban, ahol TAVI-beültetést végeznek és ezzel a típusú billentyűvel még nincs vagy kevés a tapasztalat, illetve az olyan központokban, ahol más technikával végzik a billentyűbeültetést, sokat tanulhatnak az élő eset bemutatása kapcsán – ismertette Kertész Attila adjunktus, a DE Klinikai Központ Kardiológiai és Szívsebészeti Klinika szakorvosa.

A billentyűbeültetést Kertész Attila és Kracskó Bertalan, a Kardiológiai és Szívsebészeti Klinika két kardiológusa, az anesztéziát pedig Bodnár Ferenc, az Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Klinika klinikai szakorvosa végezte. A közvetítésben és a betegadatok prezentálásában Horváth Géza kardiológus vett részt. Az asszisztensi feladatokat Muri Ágnes, Varga Erzsébet és Kecskésné Sándor Rita látta el.

– Az, hogy külföldi kongresszuson, nagyközönség előtt bemutatjuk a napi rutinunkat, nagy tapasztalatú, összeszokott team-et, megfelelő személyi és technikai hátteret igényel, melyre a legfejlettebb technológiát képviselő hibrid labor lehetőséget ad. Nem sok központ van a világon, ahonnan élő közvetítést kérnek és adnak. Az, hogy mi ezt megtehettük, nagy megtiszteltetés és a mindennapi munkánk elismerését jelzi – emelte ki Kertész Attila.

Kertész Attila hozzátette: a team – amelyben szívsebészek is részt vesznek – a betegbiztonság maximális figyelembevételével, a legújabb nemzetközi gyakorlatnak megfelelően, a megszokott technikákat újragondolva, folyamatos fejlődési igénnyel végzi a beavatkozásokat.

A hiteles tartalom mindig Szívderítő!

Megelőzéssel, betegségekkel, vizsgálatokkal, terápiákkal kapcsolatos információkat olvashat nálunk. A Szívderítőt a Magyar Kardiológusok Társasága hozta létre és felügyeli. Kövessen minket a YouTube-on is!

Ez is érdekelheti

Ezek a gyógyszerek fokozhatják a pulzust - mellékhatásként

Mi az a kardiomiopátia? – A szívizombetegségek típusai, tünetei és kezelése

Szívbillentyűcsere egy tűszúrással – elvégezték a 2000. TAVI műtétet a Semmelweis Egyetemen

Szívizomgyulladás: mi okozza és hogyan kezelhető?

A szívizomgyulladás

Miért ver a szív magától? – Az autonóm szívműködés és fejlődés titkai