A korábbi szűrések jelentős érdeklődést váltottak ki, és számos aggasztó egészségügyi problémára derült fény. Bernáth-Lukács Zsuzsa, a SZÍVSN Országos Betegegyesület elnöke kiemelte: „Az utóbbi szűrésünk során a jelentkezők felénél magas vérnyomást diagnosztizáltunk. A résztvevők közül minden hetediknek extrém magas vércukorszintje volt, ezért szükség van a program folytatására. Figyelnünk kell rájuk, minden lehetőséget megragadni, hogy tudatosabbá tegyük őket és a társadalmat is, hogy a női szívek egészsége legalább olyan fontos, mint a férfiaké. Le kell számolnunk azzal a mítosszal, hogy a szív- és érrendszeri megbetegedések jellemzően a férfiakat érintik, mert nem! A nőknek sokkal nagyobb az esélyük arra, hogy valamilyen szív- és érrendszeri betegségben haljanak meg, mint bármilyen más rendellenességben. A nemek közötti szakadék csökkentése a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében, diagnosztizálásában és kezelésében az Európai Kardiológusok Társaságának (European Society of Cardiology, ESC) célkitűzésévé is vált.”
A nők szív- és érrendszeri betegségei gyakran aluldiagnosztizált, alulkezelt problémák. Prof. Dr. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika igazgatója a Női Egészség program rendezvényén hangsúlyozta: „A nők szívbetegségei nem azért súlyosabbak, mert veszélyeztetettebbek lennének, hanem mert kevesebb kezelést kapnak. Hatékony kezeléssel ugyanolyan eredményeket lehetne elérni, mint a férfiaknál.”
Női szívek védelme - a probléma globális szinten is jelen van
A Global Heart Hub nemzetközi kezdeményezése is arra ösztönöz, hogy javítsuk a nők szív- és érrendszeri betegségének szűrését és kezelését, hiszen világszerte a nők vezető haláloka a szívbetegség. Madridban 2024 áprilisában rendezett kerekasztal-beszélgetésük célja az volt, hogy megoldásokat találjanak a nők körében gyakran későn diagnosztizált és rosszul kezelt szívproblémákra. Az egészségügyi szakemberek és kutatók egyöntetűen kiemelték, hogy a nők szívbetegségeinek felismerése és kezelése sürgős beavatkozásokat igényel.
A SZÍVSN Betegegyesület továbbra is elkötelezett amellett, hogy a szűrőprogramokkal és tudatosságnövelő kampányokkal hozzájáruljon a nők egészségének megóvásához. Az október és november során szervezett szűréseink célja, hogy minél több nő részesüljön korai diagnózisban és megelőző kezelésben. Védjük meg a női szíveket!
További információkért és a programhoz való csatlakozáshoz kérjük, vegyék fel velünk a kapcsolatot a kommunikacio@szivsn.hu e-mail címen.
Kapcsolat:
SZÍVSN Országos Betegegyesület
E-mail: kommunikacio@szivsn.hu
Web: szivsn.hu
Egyértelmű adatok: a női szívek valóban veszélyben vannak
2024 áprilisában Madridban kerekasztal-beszélgetést szervezett a Global Heart Hub a nők szívbetegségének késői, elmulasztott és téves diagnózisáról, melyen 15 országból 27 résztvevő vett részt. A beszélgetésen érintett nők, betegszervezetek vezetői, közegészségügyi szakértők, kutatók és klinikusok vettek részt – erről szeptemberben egy szakirodalommal ellátott részletes beszámolót is kiadott a szervezet. A beszélgetés apropója volt, hogy bár a szív- és érrendszeri betegségek (CVD) világszerte a nők vezető halálozási okai (2019-ben 35%), a nők körében a CVD továbbra is alulvizsgálat, alulfelismerés, aluldiagnosztizálás és alulkezelés alatt áll.
Más nem, más tünetek, más kivizsgálás, más (vagy elmaradó) gyógykezelés
Általában korlátozott a nők és az egészségügyi szolgáltatók tudása arról, hogyan jelentkeznek a CVD jelei és tünetei másképp a nőknél, valamint hogyan hat a menstruáció, a terhesség és a menopauza a szív- és érrendszeri egészségre. Egy tanulmány arról számolt be, hogy az alapellátásban dolgozók csupán 22%-a, a kardiológusoknak pedig 42%-a érezte magát felkészültnek a nők CVD-kockázatának felmérésére. Ennek eredményeképpen a nők gyakran tagadják a CVD jeleit, és késlekednek abban, hogy egészségügyi szakemberhez forduljanak.
Ha mégis felkeresik az orvost, az nagyobb valószínűséggel utasítja el a CVD tüneteit, vagy más problémának tulajdonítja őket (például stressznek, szorongásnak, savas refluxnak). Még diagnózis esetén is fennáll az alulkezelés veszélye: a nők ritkábban jutnak vizsgálatokhoz, és kisebb valószínűséggel kapnak életmentő terápiát vagy rehabilitációra való beutalást. Ez különösen igaz a hátrányos helyzetűekre.
Ráadásul annak ellenére, hogy a nőknél jelentős fiziológiai különbségek és kockázati tényezők vannak, amelyek hatással vannak a kezelésre és az eredményekre, a nők jelentősen alulreprezentáltak a kutatásokban. A nők klinikai vizsgálatokban való részvétele ritkán haladja meg a 30%-ot, pedig a világ népességének csaknem felét ők teszik ki. Ez a nők számára kevésbé hatékony vagy akár potenciálisan káros kezeléseket eredményezhet. Így a CVD-vel élő nők nagyobb valószínűséggel rendelkeznek rosszabb egészségügyi eredményekkel és alacsonyabb életminőséggel.
A nők körében magasabb a rokkantság és a szívelégtelenség aránya, és sok nő hal meg megelőzhető vagy kezelhető CVD miatt.
A kerekasztal résztvevői a következő kiemelt területeket határozták meg: az egészségügyi rendszer és az orvosi oktatás fejlesztése, a kutatás bővítése, a betegek és a nyilvánosság bevonása és tudatosítása, valamint a szakpolitikai változások és a közegészségügyi intézkedések. Ezek a prioritási területek a Global Heart Hub számára útitervet jelentenek, mivel a központ megkezdi az érintett érdekelt felekkel való együttműködést azzal a céllal, hogy javítsa a szív- és érrendszeri betegségben szenvedő nők szűrését, diagnosztizálását és kezelését.