Lejárt a biztonsági időkorlát.
Ha az oldal űrlapot is tartalmaz, annak mentése csak érvényes bejelentkezéssel lehetséges.
A bejelentkezés érvényességének meghosszabbításához kérjük lépjen be!
Felhasználó név:
Jelszó:
 
MAGYAR KARDIOLÓGUSOK TÁRSASÁGA
Hungarian Society of Cardiology

Szívünk napja

További cikkeink

Nemzetközi és hazai szinten is vigyáznak a szívünkre

2024.09.12.

A Szí...

A Szív Világnapja: miért fontos megünnepelni a szív egészségét?

2024.09.01.

Szept...

Ilyen volt a Szívünk Napja 2023 - és idén is lesz!

2024.09.01.

A Szí...

Betegségek 2024.07.01. MKT
Az MKT legfrissebb hírei

A tartós stressz és a szívbetegségek kapcsolata

A szív- és érrendszeri betegségeknek kifejezetten látványos kapcsolata van a lelki folyamatokkal. Aki nem hisz a lelkizésben és rózsaszín ködnek tartja a pszichoszomatikát, az is kénytelen meghajolni az alábbi érvek előtt, hiszen mindannyian tapasztaltuk már a „majd kiugrik a szívem” állapotot, de azt is, hogy lelki fájdalom esetén a szívünk is szorítani kezd.


Stressz és egészség: összefüggések

A tartós stressz és az állandóan visszatérő nyugtalanító gondolatok komoly egészségügyi következményekkel járnak. Az 50-es években végzett amerikai kutatás bizonyította, hogy az A típusú személyiségek nagyobb veszélyben vannak. Nem csak a menedzserek vannak kitéve ennek a kockázatnak, hanem bárki, akit a mindennapi élet terhei nyomasztanak. A stressz különféle betegségekhez vezethet, különösen szív- és érrendszeri problémákhoz.

Az A és B személyiségtípusok

Az 1950-es évek Amerikájában végzett vizsgálat során kutatók 3500 embert figyeltek meg nyolc és fél éven át. A kutatás során az embereket két személyiségtípusra osztották: A és B típusúakra. Az A típusú személyiségek állandóan rohannak, sok dolgot akarnak elvégezni rövid idő alatt, kritikus hajlamúak és elégedetlenek. Gyakran versenyként élik meg a mindennapokat, és ez növeli bennük a stresszt. Ezzel szemben a B típusú személyiségek kiegyensúlyozottabbak, jobb az időbeosztásuk, és elégedettebbek az életükkel. A kutatás kimutatta, hogy az A típusú személyiségek esetében nagyobb a szív- és érrendszeri betegségek kockázata: az infarktusban elhunyt 257 ember közül 95% az A típusba tartozott.

A stressz hatása nem csak a menedzserekre

A nyugati munkakultúra gyakran az A típusú személyiségeknek kedvez. A csúcsmenedzserek, akik egyszerre vannak száz helyen, állandóan elérhetőek és sosem pihennek, gyakran szenvednek stressztől. Azonban nem csak a vezetők vannak veszélyben: bárki, aki sokat követel önmagától, vagy akit a mindennapi élet terhei nyomasztanak, túlterhelt lehet. A városi közlekedés zaja, a forgalmi dugók, a megoldatlan magánéleti problémák és a mindennapi stressz forrásai mind hozzájárulhatnak a túlterheltség érzéséhez.

A stressz egészségkárosító hatásai

A stressz és a vele járó negatív érzelmek, mint a harag, düh vagy depresszió, komolyan károsíthatják a szervezetet. Kevés olyan betegségcsoport van, amely ilyen szoros kapcsolatban áll a lelki folyamatokkal. Még azok is, akik nem hisznek a pszichoszomatikus jelenségekben, tapasztalhatták már, hogy stressz vagy lelki fájdalom hatására fizikai tünetek is jelentkeznek, például szívszorítás .

A szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának okai

A szív- és érrendszeri betegségek kialakulása számos tényezőre vezethető vissza. Ide tartozik a genetika, a családi hajlam, az életkor és a nem. Azonban az életmódbeli tényezők is jelentős szerepet játszanak. Az egészséges életmód, mint a dohányzás mellőzése, a rendszeres testmozgás és az egészséges táplálkozás csökkentheti a kockázatot. A stresszkezelés hatékonysága is fontos: a rendszeres stressz, a rossz megküzdési stratégiák, a depresszió és a támogató kapcsolatok hiánya mind növelik a szívbetegségek kockázatát.

Hiteles tartalom - Szívderítő!

Megelőzéssel, betegségekkel, vizsgálatokkal, terápiákkal kapcsolatos információkat olvashat nálunk. A Szívderítőt a Magyar Kardiológusok Társasága hozta létre és felügyeli. Kövessen minket a YouTube-on is!

Ez is érdekelheti

Szívizom perfúziós szcintigráfia: mi is ez és miért fontos?

Hibernált szív

Mi az, hogy "krónikus szívbetegség"?

A gyulladás szerepe a cukorbetegség és a szívbetegségek kapcsolatában

Az egészségügyi tájékozatlanság súlyosbítja a szívelégtelenséget

Az okosórák szerepe a kardiológiai diagnosztikában