Ateroszklerózis (érelmeszesedés) kialakulása
A dohányzás károsítja az érfalakat, ami az érelmeszesedés (ateroszklerózis) fő oka. A dohányzás során felszabaduló vegyületek (például a szén-monoxid és a nikotin) gyulladást okoznak, emiatt plakkok képződnek az artériákban. Ezek a plakkok szűkítik az ereket, csökkentik a véráramlást, és növelik a szívroham és a stroke kockázatát.
A vérnyomás és a szívfrekvencia emelkedése
A nikotin közvetlenül hat az idegrendszerre, ami fokozza a stresszhormonok, például az adrenalin kibocsátását. Ennek hatására növekszik a szívfrekvencia és emelkedik a vérnyomás, ami további terhelést ró a szívre, és hozzájárul a szívbetegségek, például a koszorúér-betegség kialakulásához.
Oxigénhiányos állapotok kialakulása
A dohányzás csökkenti a vér oxigénszintjét, mivel a szén-monoxid verseng az oxigénnel a hemoglobin megkötéséért. Ez oxigénhiányos állapotot eredményez, amely megterheli a szívet, hiszen a szívnek keményebben kell dolgoznia, hogy elegendő oxigént juttasson a test szöveteibe. A tartós terhelés végül szívelégtelenséghez vagy más súlyos szívproblémákhoz vezethet.
Ezek a mechanizmusok világosan mutatják, hogy a dohányzás közvetlenül hozzájárul a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásához.
A hiteles tartalom mindig Szívderítő!
Megelőzéssel, betegségekkel, vizsgálatokkal, terápiákkal kapcsolatos információkat olvashat nálunk. A Szívderítőt a Magyar Kardiológusok Társasága hozta létre és felügyeli. Kövessen minket a YouTube-on is!
A dohányzás hatása a csontokra
A dohányzás nemcsak a tüdőt és a szívet károsítja, hanem a csontok gyengüléséhez is hozzájárul, növelve a csontritkulás és a csonttörések kockázatát. Az Amerikai Kémiai Társaság legújabb kutatása rávilágít arra, hogy a dohányzás miként vezet a csontszövet tömegének csökkenéséhez. Az eredmények szerint a dohányfüstben található mérgező anyagok károsítják a csontokat építő sejteket és növelik a csontszövetet lebontó sejtek aktivitását.
A kutatók megfigyelték, hogy a dohányosok szervezetében két olyan fehérje is nagyobb mennyiségben termelődik, amelyek gyorsítják a csontszövet lebontását.
Közös rizikófaktorok: csontritkulás és szívbetegségek
A dohányzás tehát a csontritkulás és a szívbetegségek kockázatát is növeli. A két betegség közös rizikófaktorai közé tartozik a mozgásszegény életmód, a nem megfelelő kalcium- és D-vitamin-bevitel, valamint a krónikus gyulladás. A dohányzás fokozza az oxidatív stresszt, amely sejtkárosodást okoz, és hozzájárul mind a csontritkulás, mind a szívbetegségek kialakulásához. A menopauza után fellépő ösztrogénhiány szintén növeli mindkét betegség kockázatát.
A kutatások eredményei
A legfrissebb kutatások szerint az érelmeszesedés (ateroszklerózis) és a csontritkulás között szoros kapcsolat áll fenn. Az érfalak meszesedése és a csontok tömegének csökkenése ugyanazokra a kalcium-anyagcsere folyamatokra vezethető vissza. Azoknál, akiknek alacsony a csontsűrűségük, gyakran nagyobb az esély a szív- és érrendszeri betegségekre is. A kalcium és a D-vitamin megfelelő mennyiségben elengedhetetlen ahhoz, hogy megőrizzük a csontok és a szív egészségét.
Az egyik betegség megelőzése pozitív hatással lehet a másikra is, ezért kiemelten fontos az egészséges életmód és a dohányzás mellőzése.
Szívünk Napja
Figyelem! Idén a Szívünk Napját szeptember 29-én rendezi meg a Magyar Kardiológusok Társasága. Írja be a naptárába már most!