Lejárt a biztonsági időkorlát.
Ha az oldal űrlapot is tartalmaz, annak mentése csak érvényes bejelentkezéssel lehetséges.
A bejelentkezés érvényességének meghosszabbításához kérjük lépjen be!
Felhasználó név:
Jelszó:
 
MAGYAR KARDIOLÓGUSOK TÁRSASÁGA
Hungarian Society of Cardiology

Szívünk napja

További cikkeink

Nemzetközi és hazai szinten is vigyáznak a szívünkre

2024.09.12.

A Szí...

A Szív Világnapja: miért fontos megünnepelni a szív egészségét?

2024.09.01.

Szept...

Ilyen volt a Szívünk Napja 2023 - és idén is lesz!

2024.09.01.

A Szí...

Betegségek 2024.07.25. MKT
Az MKT legfrissebb hírei

A gyulladás szerepe a cukorbetegség és a szívbetegségek kapcsolatában

A cukorbetegség és a szívbetegségek közötti kapcsolat egyik kulcsfontosságú eleme a gyulladás. A krónikus gyulladásos állapotok, amelyeket a cukorbetegség okoz, jelentős mértékben hozzájárulnak az érelmeszesedéshez és más szív- és érrendszeri problémákhoz. A gyulladásos folyamatok megértése és kezelése elengedhetetlen a cukorbetegek szív- és érrendszeri kockázatának csökkentése érdekében.


Gyulladás és cukorbetegség kapcsolata

A gyulladás kulcsfontosságú szerepet játszik a cukorbetegség és a szívbetegségek közötti kapcsolatban. A krónikus gyulladás jelentős hatással van az érrendszerre, és hozzájárulhat az érelmeszesedéshez, illetve más szív- és érrendszeri betegségekhez is.

Krónikus alacsony fokú gyulladás hatásai

A 2-es típusú cukorbetegség és az inzulinrezisztencia krónikus, alacsony fokú gyulladást okoz a szervezetben. Ez a gyulladás számos sejttípusban és szövetben kimutatható, beleértve a zsírszövetet, a májat és az érrendszert is.

- A zsírszövet gyulladása: az elhízás, amely gyakran társul a 2-es típusú cukorbetegséghez, gyulladásos anyagok (például TNF-α, IL-6) fokozott termelésével jár a zsírszövetben. Ezek az anyagok hozzájárulnak az inzulinrezisztencia kialakulásához és fenntartásához.

- A makrofágok aktivációja: a zsírszövetben található makrofágok (immunsejtek) aktiválódnak, és gyulladásos anyagokat bocsátanak ki, amelyek tovább növelik a gyulladást és az inzulinrezisztenciát.

Magas vércukorszint és oxidatív stressz

A magas vércukorszint (hiperglikémia) oxidatív stresszt okoz, ami szintén hozzájárul a gyulladásos folyamatokhoz.

- Az oxidatív stressz hatása: A magas vércukorszint miatt fokozott mennyiségű reaktív oxigénmolekulák (ROS) termelődnek, amelyek károsítják a sejtek DNS-ét, fehérjéit és zsírokat. Ez a sejtkárosodás gyulladást vált ki.

Gyulladás és szívbetegségek kapcsolata

A gyulladás és a szívbetegségek közötti kapcsolat szintén fontos. A krónikus gyulladás hozzájárul az érelmeszesedés kialakulásához és előrehaladásához, ami tovább növeli a szívbetegségek kockázatát.

Az érelmeszesedés folyamata

A gyulladás kulcsszerepet játszik az érelmeszesedés kialakulásában és előrehaladásában. Az érelmeszesedés egy krónikus gyulladásos állapot, amely az artériák belső falán (endotélium) kezdődik.

- Endotél sejtek aktivációja: a krónikus gyulladás aktiválja az endotél sejteket, amelyek károsodnak és áteresztőbbé válnak a koleszterin számára. A gyulladásos anyagok, mint például a C-reaktív protein (CRP), szintén emelkednek, ami tovább fokozza az érelmeszesedés folyamatát.

- Plakk képződés folyamata: a gyulladásos sejtek, például a makrofágok, behatolnak az artériák falába, ahol a zsírok felhalmozódása és a plakkok képződése zajlik. Ezek a plakkok instabilak lehetnek, és repedés esetén vérrögöt (trombózist) okozhatnak, ami szívinfarktushoz vagy szélütéshez vezethet.

Ez is érdekelheti

Szívizom perfúziós szcintigráfia: mi is ez és miért fontos?

Hibernált szív

Mi az, hogy "krónikus szívbetegség"?

Az egészségügyi tájékozatlanság súlyosbítja a szívelégtelenséget

Az okosórák szerepe a kardiológiai diagnosztikában

A magas vérnyomás káros az egészségére és rontja az életminőségét