Boka/kar index a tünetmentes érbetegség kimutatására
A boka/kar index mérése egy egyszerű vizsgálat a perifériás érbetegség kimutatására tünetmentes stádiumban. A boka/kar index (BKI) a boka magasságában illetve, a felkaron mért szisztolés vérnyomás hányadosa. A folyamatos hullámú (CW) Doppler-készülékkel végzett egyszerű vizsgálat az alapja a perifériás érbetegség diagnosztikájának.
(Forrás: Dr. Farkas Katalin - Metabolizmus, VI. évfolyam, Supplementum A, p: 55-58 )
A boka/kar index normálértéke
A BKI normál értéke fekvő helyzetű betegben 1,0 - 1,3, kórosnak tekintjük, ha az index 0,9-nél kisebb. Az BKI értékének csökkenése a betegség romlását jelzi. A BKI érzékenysége igen magas, 50%-os szűkülés esetén meghaladja a 90%-ot. A BKI mérése diabeteses betegben korlátozott lehet.
Hogyan történik a boka/kar index meghatározása?
Két lépésben. Először egy hordozható Doppler készülék segítségével meghatározzák a beteg vérnyomását a karon. Az első (szisztolés) értéket rögzítik. Ezután a készülékkel a boka szintjében is megmérik a vérnyomást. A két értéket kell elosztani. 0,9 alatti boka/kar index érték kóros.
Boka/kar index - mi a jó érték?
A 0,9 alatti BKI érték a fokozott szív-érrendszeri morbiditás és mortalitás egyértelmű kockázati tényezőjének bizonyult. Az epidemiológiai adatok alapján, Magyar Terápiás Konszenzus konferencia ajánlásába is bekerült a csökkent (=< 0,9) BKI, mint tünetmentes nagykockázatú állapot.
A BKI egy gyors és olcsó módszer az érrendszeri állapot becslésére, de fontos megjegyezni, hogy ez csak egy indikátor, és más tényezők is számítanak az érrendszeri betegségek kialakulásában, például a dohányzás, a koleszterinszint, a cukorbetegség is.