A honlapunk megújul, egyes oldalaink ideiglenesen szünetelnek.
Szíves megértését köszönjük.
Mesterségesintelligencia-alapú központi döntéstámogató rendszer jött létre Magyarországon a stroke-ellátás támogatására - jelentették be pénteken az Országos Mentális, Ideggyógyászati és Idegsebészeti Intézet (OMIII) sajtótájékoztatóján.
Hazánkban 45-50 ezer ember kap évente szélütést, közülük minden harmadik beteg azonnal, minden hatodik pedig egy hónapon belül meghal. A statisztikai adatok szerint a szélütést túlélők 48 százaléka féloldali bénulásban, 12–18 százalék beszédzavarban szenved, 22 százalék járásképtelen, 24–53 százalék részben vagy teljesen mások segítségére szorul, 32 százaléka pedig depresszióval küzd. Mint sok más esetben is, ennél a betegségnél is a megelőzés a legbiztosabb megoldás.
Szakmai körökben jól ismert, de a betegeink számára nehezen megértethető tény, hogy a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők esetén 2-4x magasabb a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásásnak a valószínűsége. Hogyan okozhat szívbetegséget a diabétesz? MIt tehetünk a megelőzésért? Erről beszél Dr. Nagy Klaudia Vivien a Semmelweis Egyetem Városmajori Szív és Érsebészeti Klinika kardiológus szakorvosa.
A szív- és érrendszeri betegségek (CVD) okozzák a legtöbb halált. Mindemellett számos lehetőségünk van csökkenteni a kockázatát annak, hogy ezek az állapotok kialakuljanak. Sőt sokféle kezelés vehető igénybe, ha már kialakult a betegség.
"Szélütés", "gutaütés", "a szél érte": századok óta velünk élő szavak, az agyi vérkeringési zavar szinonimái. Ki ne hallott volna arról a betegségről, melyet a köznyelv - válogatás és különbségtétel nélkül - "agyvérzésnek" nevez? Szinte mindegyikünk rokonságában volt vagy van valaki, aki ebben a betegségben szenvedett.
A szélütés (vagy ahogyan gyakran emlegetik: stroke, a népnyelvben agyvérzés) az agy hirtelen kialakuló károsodása, amelyet vérkeringési zavar okoz. Két fő típusa van, mindkettő másféle kezelést kíván, de mindkettőnél rendkívül fontos a gyors orvosi ellátás!