Lejárt a biztonsági időkorlát.
Ha az oldal űrlapot is tartalmaz, annak mentése csak érvényes bejelentkezéssel lehetséges.
A bejelentkezés érvényességének meghosszabbításához kérjük lépjen be!
Felhasználó név:
Jelszó:
 
MAGYAR KARDIOLÓGUSOK TÁRSASÁGA
Hungarian Society of Cardiology

Szívünk napja

További cikkeink

Nemzetközi és hazai szinten is vigyáznak a szívünkre

2024.09.12.

A Szí...

A Szív Világnapja: miért fontos megünnepelni a szív egészségét?

2024.09.01.

Szept...

Ilyen volt a Szívünk Napja 2023 - és idén is lesz!

2024.09.01.

A Szí...

Így alakult ki a sürgősségi betegellátás Magyarországon, növelve a szívroham túlélésének esélyét is

Terápiák 2024.03.22.

1954-ben hungarikumként indult el az első rohamkocsi a budapesti Markó utcai Központi Mentőállomáson. Ez lényegében az intenzív betegellátás helyszínre vitelét jelentette, így nagyobb volt az esély az életben maradásra szívroham esetén.

Nem igaz, hogy a hirtelen szívhalál csak a férfiak "betegsége"! Nőnapi figyelemfelhívás az OMSZ-tól

Életmód 2024.03.07.

A hirtelen szívhalál a nőket ugyanúgy érinti: csupán a veszélyeztett korban és a tünetekben van eltérés. A férfiaknál a szívroham kockázata már fiatalabb korukban (30-40 év között) megnő, míg a nőket "csak" 50-60. életévüktől fenyegeti a hirtelen szívhalál. A kockázat mértékében viszont nincs jelentős különbség: a szívroham és a hirtelen szívhalál hasonló arányban jelent veszélyt nőkre és férfiakra, és a halálozási statisztikák között sincs jelentős eltérés.

Miért hagyják meghalni a nőket, ha az utcán összeesnek?

Lelki tényezők 2024.03.06.

A hirtelen szívhalál világszerte, így Magyarországon is a vezető halálokok közé tartozik. Nyilvános helyen csak laikusok segítségére számíthat, aki holtan esik össze. Ilyenkor az első 3-4 perc kritikus ugyanis a túlélés szempontjából: a mentő kiérkezéséig jó eséllyel egy hozzá nem értőnek kell megkezdeni az újraélesztést. Az Országos Mentőszolgálat Alapítvány (OMSZA) 2024-es kutatásában arra a kérdésre kereste a választ, hogy egyenlő eséllyel indulnak-e a nők és férfiak a túlélésért folytatott küzdelemben.

Az újraélesztési eljárások története 3. rész

Tudomány 2023.12.08.

Mérgezett levegő, orvosetika, új eszközök és eljárások, párna a has alá, a beteg saját karjával végzett újraélesztés, a nyelv huzigálása - újabb érdekes próbálkozásokról olvashatunk Debrődi Gábortól (OMSZ).

Ilyen egyszerű! Megtanulnád? Mutatjuk dr. Kulja András videóját!

Terápiák 2023.08.22.

Vidám? Bohókás? Éneklős? Felszabadult? Igen, ilyen is lehet egy újraélesztés-tanulás! Ha a Sziget Fesztiválon lemaradtál róla, akkor a Szívünk Napján, szeptember 24-én lesz lehetőséged kipróbálni!

Ennyire interaktív program még nem volt a Szívünk Napján, mint most!

Életmód 2023.09.20.

Sztárfellépőkkel, színes programokkal, szakértő tájékoztatással, teljesen ingyenes szűrővizsgálatokkal és értékes nyereményekkel rendezik meg szeptember utolsó vasárnapján a 23. Szívünk Napját. Hazánk egyik legnagyobb lakossági egészségügyi eseményének főszereplője ezúttal az élethosszig tartó, élethossznövelő sport lesz. A Liget Élményfutáson egy csapatként áll rajthoz orvos és páciense. Helyszín: a Liget Budapest Projekt és a Néprajzi Múzeum Látogatóközpont és Park szabadtéri és fedett területei.

Orvos válaszol: újraélesztés a gyakorlatban, lépésről lépésre! VIDEÓ

Terápiák 2022.11.09.

Több kardiológus is ott volt, amikor Scherer Péter színészt újra kellett éleszteni. Győrfi Pál, a Mentőszolgálat szóvivője adta az instrukciókat, Dr. Kovács Enikő, a Magyar Resuscitatios Társaság elnöke végezte a szívmasszázst, dr. Zima Endre kardiológus (a laikus újraélesztés tanításának kiemelkedő alakja) kezelte a laikusok által is használható félautomata defibrillátort, a Magyar Kardiológusok Társaságának elnöke és főtitkára pedig kommentálta az eseményeket. Mindezt videón mutatjuk!

Most először drón megmentett meg egy szívinfarktusos beteget

Terápiák 2022.03.06.

Az orvostörténetben először játszott drón meghatározó szerepet egy szívinfarktust kapó beteg életének megmentésében. A világszenzációnak számító eset a svédországi Trollhättanben történt 2021 decemberében, ekkor egy drón szállította a helyszínre a defibrillátort, amivel sikerült megmenteni egy 71 éves férfi életét.

Szívinfarktus – okok, tünetek, teendők

Betegségek 2022.02.05.

A szívinfarktus jelentkezhet hirtelen, heves tünetekkel, ez megkönnyíti a felismerést. Sokszor viszont lassabban kezdődik, ez viszont bizonytalanná teszi a beteget, és túl sok idő telhet el a kezelésig. Az azonnali kezelés megmenti a szívizmot és a beteg életét is!

Hirtelen szívhalál

Betegségek 2022.02.01.

Ha valaki összeesik, megáll a szíve és légzése, még visszahozható a halálból. Ilyenkor a beteg szíve olyan gyorsan és rendszertelenül ver, hogy nem képes vért pumpálni az agyba. A szívverések előállításáért felelős elektromos hálózat „romlik el”, az élethez szükséges szívritmus felborul, kamrafibrilláció alakul ki. Ahhoz, hogy az illetőnek esélye legyen a túlélésre, ezt a hálózatot kell helyreállítani. Erre való a defibrillátor. Minél hamarabb helyre tudjuk állítani a szív elektromos működését (a keringést), annál nagyobb az esélyünk arra, hogy az illető éleben marad.